Bevásárlás előtt írj listát
Soha ne menj úgy vásárolni, hogy nem jegyzed fel pontosan mire is van szükséged. Még ha munkából hazafelé jövet ugrasz is be a boltba, akkor is érdemes előtte átgondolni és leírni, hogy mit is akartál venni, így biztosan nem fognak felesleges dolgok bekerülni a kosaradba.
Ha megtervezed a bevásárlást azzal nem csak a pénztárcádnak teszel jót, de kevesebb csomagolási hulladékot fogsz hazavinni, sőt egy jól átgondolt listával azt is könnyebben meg tudod szervezni, hogy teljesen csomagolásmentesen szerezd be a háztartásodba szükséges élelmiszereket és eszközöket. Ne menj éhesen vásárolni
Lehet most legyintesz erre, mondván mennyire evidens ez a tanács, de tedd a szívedre a kezed és mondd azt, hogy te még sose szabadultál be úgy egy boltba, hogy képes lettél volna a pénztárost is megenni, csak ne ájulj el az éhségtől.
Az éhség nagy úr, ilyenkor képesek vagyunk mindenféle felesleges vackot bedobálni a kosarunkba. Egyél pár falatot indulás előtt és nem lesz ezzel gondod.
Használj vászonzsákokat
Érdemes a kocsiban és a táskádban is tartani pár darab vászonzsákot, hogy mindig legyen kéznél, ha be kell ugrani a boltba.
A vászonzsákokba nem csak gyümölcsöket és zöldségeket rakhatsz, válogathatod ebbe a pékárukat, kimérős magvakat, hüvelyeseket, tésztákat is.
Na félj attól, hogy furán fognak rád nézni a kasszánál. Ez ma már teljesen elfogadott dolog, sőt nagyon jó visszajelzéseket kaphatsz az eladóktól is.
Ha nem te szeretnéd megvarrni a műanyag zacskókat kiváltó zsákjaidat arra figyelj, hogy 100% pamutból, lenvászonból vagy természetes anyagokból készült terméket válassz, illetve ha erre nincs lehetőséged, jó megoldás az újrahasznosított textíliákból készült mosható zsák is.
Mindig legyen nálad bevásárlótáska
Hasonlóan a vászonzsákokhoz, érdemes bedobni egy vászontáskát a táskádba és a kocsiba is, hogy ne kelljen egy újabb műanyag szatyrot hazahozni a boltból. Ne felejtsd el jó előre visszautasítani a szatyrot vásárlás során, mert előfordul, hogy kettőt pislogsz és már bele is pakolták a megvásárolt tárgyakat egy műanyag szatyorba. :)
Ha mégis hazaugrik veled egy, hasznosítsd újra például szemeteszacskóként vagy használd bevásárláshoz, amíg tönkre nem megy.
Multik helyett járj piacra és kisvállalkozókhoz kimérősen vásárolni
Az a tapasztalatom, hogy bizonyos árukat sokkal könnyebb kimérősen beszerezni kisebb boltokból, mint a multikból.
Felvágottakat, sajtokat, húskészítményeket, tőkehúst ezeken a helyeken például biztosan kérhetsz a saját, tiszta dobozodba is. A zöldségesnél szinte mindig van lehetőség kimérősen gabonaféléket és hüvelyeseket venni, illetve saját tojástartóba kérni a tojást. Így ha nincs a közeledben csomagolásmentes bolt, akkor is meg tudod oldani a csomagolásmentes vásárlást.
Hagyd el a palackos vizet
Látványosan kevesebb lesz a szelektív hulladékod, ha felhagysz a palackozott ásványvíz ivásával.
Biztos sok helyen olvastad már, hogy Magyarországon az ivóvíz minősége nagyon jó, így bátran ihatsz csapvizet is.
Abszolút megértem azt is, ha ezt nem szívesen teszed, mi is betegedtünk már meg, amikor nyaralások során a szálláson ittunk csapvizet. Így ha nem bízol az otthonod vízminőségében érdemes beszerezni legalább egy vízszűrő kancsót, amiben csak a szűrőt kell cserélni időnként.
Ha pedig nem tudsz lemondani a buborékos vízről, ruházz be egy szódagépbe vagy vásárolj szódavizet. A szódavíz palackját akár 400 alkalommal is újratöltik, így már az erre való áttéréssel is rengeteg pet palackot spórolsz meg a Földnek.
Használj kulacsot vagy termoszt
Mindig legyen nálad kulacs vagy termosz, ha elmész otthonról. Én személy szerint a termoszt jobban szeretem, mert az télen melegen, nyáron pedig hidegen tartja az innivalómat.
Ezek használatával elkerülheted a feleslegesen megvásárolt pet palackos innivalókat és hosszú távon rengeteg pénzt is spórolsz, hiszen bármikor újratöltheted a palackodat vízzel egy kútnál, pályaudvaron vagy akár éttermekben is.
Mindig legyen nálad valami házi készítésű nasi
Ha az időd engedi készíts nagyobb adag sós vagy édes kekszeket, amik hosszú ideig elállnak és indulás előtt mindig rakj el pár darabot egy kis dobozban a táskádba. Így ha ügyintézés során megéhezel, nem kell beszaladnod a boltba venni valamit, pénzt is csomagolási hulladékot spórolsz. Ráadásul olyat eszel, amiben tudod, hogy mi van pontosan.
Vásárolj dobozba
Mielőtt vásárolni mész érdemes bekészíteni pár műanyag dobozt is, mert sok helyen engedik, hogy kimérősen ebbe vásárolj. Csomagolásmentes boltokban alap, hogy fagyis, tejfölös és mindenféle dobozokba teheted az árut, de mi azt tapasztaltuk, hogy azokban a kisboltokban, ahol a fő irányvonal nem feltétlen a csomagolásmentesség, nagyobb a siker esélye, ha direkt erre a célra rendszeresített műanyag vagy üveg ételtárolót viszel.
Vásárolj kenyeres zsákba
A pékségben használhatod a műanyag zacskókat helyettesítő vászonzsákjaidat is. De megkérheted az eladót, hogy a kenyeret is a mosható kenyeres zsákodba szeletelje, így nem kell hazavinned egy újabb zacskót.
A kenyeres zsákot készíthetik PUL belsővel és anélkül is. A PUL egy vízhatlan, de lélegző anyag, így a zsákban nem fog kiszáradni vagy megpenészedni a kenyér, használat után pedig kimoshatod vagy simán ki is törölheted és száradást követően újra csatarendbe állíthatod. :)
Ha PUL bélés nélküli kenyeres zsákot használsz, a kenyeret érdemesebb inkább csak a szállítás idejére a zsákban tárolni és hazaérve tedd át egy erre rendszeresített tárolóba, ahol nem tud kiszáradni vagy megpenészedni. Nálunk például egy jénaiban szokott lenni a kenyér.
Kirándulásokra vigyél magaddal dobozt, szalvétát, textil zsebkendőt
Szuper, ha a kirándulásokra készülsz házi nasival és valamilyen hidegen is elfogyasztható ebéddel, de az se baj, ha úgy tervezitek, hogy beültök egy étterembe. Ha viszel magaddal dobozt, evőeszközt, textil szalvétát vagy textil zsebkendőt szinte nulla hulladékból meg tudod oldani a családi programot.
Ha étteremben vagy gyorsétteremben ebédeltek műanyag evőeszköz helyett használhatjátok a sajátotokat, a kezeteket és a szátokat törölhetitek a textil zsebkendőbe vagy textilszalvétába (gyerekek kezét és arcát egy bevizezett textil zsebkendővel megtörölni sokkal egyszerűbb, mint a papírral bíbelődni), ha pedig marad ki étel azt elpakolhatjátok a dobozotokba, így nem kell az étterem habdobozait hazavinni, amiből ki is folyhat az étel, illetve újrahasznosítani sem lehet őket.
Ha tetszett a cikk megköszönjük, ha megosztod illetve követsz minket instagramon és facebookon is, ahol folyamatosan újabb és újabb praktikákat osztunk meg.
Ha pedig szeretnél az újdonságainkról időben értesülni iratkozz fel hírlevelünkre és töltsd le 120 pontos zero waster checklist-ünket további hulladékcsökkentő ötletekért.