Zero waste mosogatás - nem is olyan nehéz elhagyni a műanyagot

Miskolczi B. Dorina
2023. 10. 17. 09:33:54
Zero waste mosogatás - nem is olyan nehéz elhagyni a műanyagot
Nem muszáj rögtön fejest ugranod a zero waste mosogatásba. Ha úgy érzed még ragaszkodsz a kedvenc műanyag flakonos mosogatószeredhez, vagy nem tudod elképzelni, hogy válthatja fel egy növényi alternatíva a műanyag szivacsokat, cserélj le elsőnek egy olyan elemet, amivel könnyebben meg tudsz barátkozni. 
Meglátod, később sokkal bátrabban fogsz majd egy újabb műanyag háztartási cikket kiváltani egy lebomló alternatívával.

Ebben a cikkben olyan eszközöket hoztam, amelyek abszolút megállják a helyüket egy zero waste konyhában és mi is előszeretettel használjuk ezeket.

Műanyagmentes eszközök a zero waste mosogatáshoz

Luffa szivacs

A műanyag dörzsis mosogatószivacsot lecserélheted a luffa tök növény kiszárított terméséből készült 100%-ban növényi eredetű alternatívájára is.

Ezekben a szivacsokban az anyagukon kívül az a kifejezetten szuper, hogy ugyanolyan jól habzanak, mint a műanyag mosogatószivacsok, de sokkal több ideig tudod használni ezeket. Míg a műanyag szivacsok 1-2 hét után már a kukában végzik, addig a luffa mosogatószivacsok akár 3-4 hónapig is bírják a strapát.

luffa mosogatószivacs

Én azt kifejezetten szeretem bennük, hogy a lisztes, olajos szennyeződéseket is nagyon hatékonyan leszedik, de nem szívják úgy magukba ezeket a szennyeződéseket, mint a műanyag szivacsok. Nagyon könnyen ki tudod öblíteni a luffákat használat után, több hónap után se érzed koszosnak a szivacsokat. Persze tisztíthatod mosogatógépben vagy nátrium-perkarbonátos vízben is áztathatod pár órát.

luffa szivacs mosogatáshoz

Több változata is létezik. Van amit egyszerűen felszeletelnek és madzagra fűznek és van olyan, amit kilapítanak, formára vágnak és a lapokat összevarrják. Utóbbi nem csak a mosogatáshoz, de a takarításhoz is hatékony.

Mind a három változatot megtalálod a boltban.

A szivacsok akkor érnek meg a cserére, ha már nem habzanak fel és nem tartják a formájukat, túl puhává válnak. Ebben az esetben összevágva komposztra dobhatod őket, az utolsó növényi rost szálig le fognak bomlani.

Fa mosogatókefe növényi sörtével

A cserélhető fejű fa mosogatókefe a kedvenc eszköze lesz azoknak, akik hasonlóan hozzám kicsit szenzorosak és utálnak belenyúlni a nagyon koszos edényekbe mosogatás során.

Vagy esetleg érzékenyebb a bőrük és igyekeznek minél kevesebb mosogatószerrel érintkezni a mosogatás alatt.

A kefével a szennyeződés nagy részét könnyedén el tudjuk távolítani anélkül, hogy nagyon összekoszolnánk magunkat.

fa mosogatókefe

A kefe nyelét évekig használhatod (én 2 éve gyűröm a sajátunkat) a fejet pedig pár havonta kell majd csak lecserélned.

A fej 100%-ban lebomló elemekből készül, így a komposztra is mehet. A nyél esetében pedig a fém alkatrészeket távolítsd el, mielőtt a komposztra dobnád.

A hosszú “üzemidő” eléréséhez persze érdemes megfelelően ápolni ezt a mosogató eszközt is.

Használat után mindig olyan helyre tedd, ahol egyenletes ütemben megfelelően ki tud száradni. Ezzel elkerülheted a penészedést, illetve a túl gyors száradás okozta repedést is. A fűtőtesten történő szárítás például egy nem túl ideális hely, a hirtelen hőhatás okozta száradás a fa részek repedéséhez vezethet.

Juta és lenvászon mosogatószivacs

Ez a szivacs nem habzik olyan erőteljesen, de remekül tudsz vele evőeszközöket, tányérokat és poharakat tisztítani.

Az egyik oldala 100% lenvászonból készült, a másik oldala pedig juta anyagból, amely durva szövésének köszönhetően hatékonyan mégis karcolások nélkül tudja fellazítani a makacsabb szennyeződéseket is.

lebomló juta mosogatószivacs

A lenvászon mosogatószivacsot csempe és szaniterek takarítására is használhatod. Amikor a juta már elvesztette a tartását és a szálak szakadoznak, összevágva mehet a komposztba.

Ugyanúgy tudod tisztítani, mint a luffa szivacsokat. Mehet a mosogatógépbe vagy nátrium-perkarbonátos áztatással szedheted ki belőle a foltokat és végezhetsz mélytisztítást.

Ezt nyugodtan száríthatod akár fűtőtesten is vagy egy olyan helyen, ahol két használat között megfelelően éri levegő.

Növényi rostos üvegmosó kefe

Az üvegmosó kefék jó szolgálatot tesznek a kulacsok, cumisüvegek tisztításában, de szárazon használva én például befogtam egyet a radiátoraink és a nehezebben elérhető helyek portalanására és szösztelenítésére is (például szárítógép rései).

üvegmosó kefe

Nem egy kifejezetten nagy tétel és egy darabot hónapokig tudsz használni. Amikor a szálak már elvesztették a tartásukat vágd le őket a fém szálról. A fém mehet a szelektívbe a szálak pedig a komposztba.

Zero waste mosogatószer alternatívák

Mosogatószappan

A mosogatószappant úgy alakították ki, hogy a hagyományos kézmosó szappanoknál erőteljesebb habképzést biztosítson illetve hatékonyabban kösse meg a zsíros szennyeződéseket, de ne hagyjon hátra a szappanokra jellemző fátyolos hatást. Ezek a szappanok tulajdonképpen szilárd mosogatószerek, általában papír csomagolásban.

mosogatószappan

Egy mosogatószappan tömb akár 1-2 hónapig is elég, persze csak akkor ha megfelelően tárolod két használat között. Tartsd olyan szappantartóban amiből a víz le tud folyni vagy tegyél a tartóba kis kavicsokat, amelyek megakadályozzák, hogy a szappan a vízben álljon.

Házi mosogatószer

Ha inkább a folyékony változatot kedveled a mosogatószappan reszelékéből és mosószódából készíthetsz adagolható változatot is.

Reszelj le 3 evőkanálnak megfelelő mosogatószappant, amit oldj fel 1 bögre forró vízben. Amikor a szappanreszelék már feloldódott tegyél hozzá 1 teáskanál mosószódát és 20 csepp illóolajat (teafa, levendula vagy narancs szuper választás). Hagyd kihűlni a keveréket, ha becsomósodott botmixerrel keverd át majd töltsd pumpás adagolóba.

Házi mosogatógép por

A mosogatógép por elkészítéséhez csupán néhány összetevőre van szükség (mosószóda, citromsav és nátrium perkarbonát), amit összeborítasz egy üveg, légmentesen zárható tárolóban, jól összerázol és egyszerűen a gépbe szórva használsz. A pontos receptet ebben a blog cikkben találod majd meg.

mosogatógép tabletta

Ha nincs időd kevergetni akkor pedig ez a mosogatógép por lesz a megmentőd. A tökéletesen csillogó poharakhoz és tányérokhoz érdemes a gépbe egy evőkanál citromsavat is szórni.

A zero waste mosogatás elsőre talán szokatlannak tűnik majd, de ha apránként vezeted be az új eszközöket egyáltalán nem találod megterhelőnek az átállást és végre a konyhádból is száműzheted a rikitó színű műanyag szivacsokat és nem odaillő mosogatószeres flakonokat.