Májusban ezeket a palántákat ültetheted ki az ágyásokba:
- Paradicsom
- Paprika
- Uborka
- Cukkini
- salátafélék
- bazsalikom
- zeller
- káposztafélék
- padlizsán
- oregánó
- tárkony
- kakukkfű
A palántákat célszerű a kora reggeli órákban vagy délután elhelyezni az ágyásokban, amikor még vagy már nem tűz olyan erősen a nap, így nem kell ezzel a stressz faktorral is megküzdenie a fiatal növénynek.
Az ültető gödröt kicsit locsold be, hagyd hogy feligya a vizet a föld, majd helyezd el a palántát a gödörben és tömörítsd be a földet körülötte.
A paradicsomok esetében érdemes minél mélyebbre ültetni a palántákat, mivel a paradicsom képes a száráról is gyökeret növeszteni, így egészségesebb, erősebb növényt kaphatsz.
Az alsó leveleket vágd le és mindig alulról öntözz, így kevesebb az esélye, hogy összeszed a növény valamilyen gombás betegséget.
A paradicsom jól megfér a zellerrel, oregánóval, bazsalikommal és kakukkfűvel is. Ezek ráadásul nagyon jó talajtakaróként is tudnak működni, így kevesebbszer kell locsolnod és a gazolással is kevesebb gondod akad.
A padlizsán és a paprika és jól kijönnek egymással. Esetükben az árnyékolást és a kártevő rovarok elűzését nálunk évek óta a sarkantyúka és a mézontófű oldja meg. Nem mellesleg a virágát a beporzó rovarok is nagyon szeretik.
Az uborkával úgy tervezz, hogy erős támrendszerre lesz szüksége, emellett nagyon szereti a vizet, tartsd mindig nedvesen a földjét. Ellenkező esetben a termés keserűvé válhat.
Érdemes kezelni valamilyen gombásodást megelőző permettel is. Például a Greenman Agro vagy egy egyszerű 1:2 arányú tejes-vizes permet is jót tesz nem csak neki, hanem a paradicsomnak, paprikának is.
Ha pedig magról szeretnél vetni ezekkel a zöldségekkel, fűszernövényekkel tervezhetsz:
Mi a cukkinit és egyéb tökféléket mindig helyre vetjük, ügyelve, hogy jó messze kerüljenek egymástól, hogy még véletlenül se történjen keresztbeporzás és mondjuk kapjunk egy 10 kilós szürke sütőtököt, aminek szép sárga a belseje, de főzőtök íze van.