Kezdő háziasszonyként sok márkás vízkőoldót kipróbáltam, általában a csomagolás szimpatikussága alapján döntöttem, hogy melyik márka jön haza velem a boltból és rendszerint alig vártam, hogy elfogyjon az új tesztalany, mert vagy nem ért semmit, vagy nem lehetett megmaradni a helyiségben a szagától.
Megpróbálkoztam az ecetes vízkőoldóval is, még azelőtt, hogy tudatosan elkezdtünk áttérni a vegyszermentesebb háztartásra, de annyira zavart a szaga, hogy egy időre félretettem és csak a vízforralónk tisztítására használtam.
Aztán pinteresten szembejött velem ez a házi vízkőoldó recept és azóta ezt használjuk, különböző növényekkel és illóolajokkal variálva, mikor mi van épp kéznél.
Narancsos, rozmaringos vízkőoldó házilag:
- 1 dl 20% ecet
- 2 dl víz
- Narancshéj vagy narancs illóolaj
- 3 rozmaring ág vagy rozmaring illóolaj
- Szórófejes üveg
Én paradicsomos üvegben szoktam elkészíteni, mert annak szélesebb a szája és könnyebb kihalászni belőle a növényi részeket, miután elkészült a vízkőoldó.
Tedd az üvegedbe a félretett narancshéjat és a rozmaring ágakat majd öntsd fel vízzel és ecettel, zárd le az üveget és rázd össze az elegyet. Tedd félre egy hétig, hogy kioldódhassanak az illóolajok a növényi részekből, majd szűrd le.
Isteni fűszeres illata lesz, az ecet szagát pedig alig fogod érezni, mindeközben az ecet vízkőoldó és fertőtlenítő hatékonyságából nem veszít semmit.
Érdemes egyszerre mindig csak annyi ecetes vízkőoldót tenni a szórófejes üvegbe, amennyit egy takarítás alatt elhasználsz, a többit pedig tárold jól záródó üvegben. Így tovább tudod használni a tisztítószeres üveged szórófejes részét, nem fogja kikezdeni a savas ecet az alkatrészeit.
Amennyiben nem szeretnél egy hetet várni az elkészülésére használhatsz 10-10 csepp illóolajat is az illatosítására. Ebben az esetben csak össze kell keverni a hozzávalókat és már használhatod is.
Milyen felületeken használhatod a házi vízkőoldót?
Csaptelepekre, szaniterekre, csempére, zuhanyfal tisztítására is tökéletes. Fújd le a tisztítandó felületet, hagyd pár percig hatni, majd töröld át egy nedves ronggyal vagy ha makacsabb a vízkő kicsit súrold át kefével, csaptelepeknél jó szolgálatot tesz a nyeles mosogatókefe vagy a kiszanált fogkefe.
Azokon a felületeken ahol lefolyik a házi vízkőoldó és így nem tudja kifejteni a hatását használj egy nedves rongyot és arra fújd a környezetbarát tisztítószeredet. Tipikusan ilyen felületek például a csaptelepek vagy a zuhanyrózsa.
Arra mindenképp figyelj, hogy bizonyos felületeket megmarhat az ecet, ezért sose hagyd rajtuk több órán keresztül a vízkőoldót, illetve egy kis felületen végezz próbát.
Kísérletezz, légy kreatív
Nem csak ezt a narancsos változatot készítheted, nyugodtan használj fel más ehető növényeket, fűszereket vagy az ezekből készült illóolajokat a neked tetsző illat megteremtéséhez.
A levendula virága például gyönyörű rózsaszínné varázsolja a házi vízkőoldód színét, de az őszi metszések után a leveleit is félreteheted. A színe már nem lesz olyan különleges, viszont a kellemes levendulaillat kárpótolni fog.
Használj citromfüvet vagy mentát, illatos oregánót vagy majorannát az ecetes vízkőoldó illatosítására, illetve ha selejtezel a lejárt fűszereid között jó szolgálatot tehet a szegfűszeg és a csillagánizs is. Vagy a karácsonyfáról levágott pár ágacska.
A fugáknál, porózusabb anyagoknál végezz tesztet!: a fehér fugát elszínezhetik a növényi alapanyagokkal illatosított tisztítószerek (kivéve, ha illóolajat használsz).
Miért környezetbarát?
A házi vízkőoldódhoz csak természetes anyagokat használsz fel, amelyek a környezetbe jutva képesek lebomlani és nem okoznak kárt az élővilágban.
Emellett megspórolod a vízkőoldó műanyag flakonját is, illetve ha van módod az ecetet is kimérősen vásárolni, 100%-ban hulladékmentes alternatívát választottál a bolti vízkőoldók helyett.
Frissítés 2025-ben
Egy ideje már citromsavas vízkőoldót használunk. Természetesen ezt is házilag kikeverve. 5 dl vízhez adj egy púpos evőkanál citromsavat, keverd össze amíg teljesen fel nem oldódik benne a citromsav. Illatosíthatod illóolajjal vagy áztathatsz benne ugyanúgy levendulát, fűszereket pár napig.
Arra figyelj, hogy a citromsavas vízben viszont már meg tudnak penészedni a növényi illatosítók, így 2-3 napnál tovább ne áztass benne semmit. De igazából az illatosítás el is maradhat, mivel a citromsavas vízkőoldó teljesen szagtalan.