Amikor a témára fogékony ismerőseink megkérdezik tőlem, hogy hol kezdjék a hulladékmentességre való törekvést általában mindig a konyhát és a bevásárlást javaslom. Saját tapasztalatom, hogy itt a legkönnyebb új szokásokat bevezetni és meg is tartani ezeket a szokásokat, mert kisebb lemondással jár átállni egy-egy alternatív eszköz használatára.
Bár magát a lemondás szót használni nem túl szerencsés, hiszen a szó szoros értelmében nem vonsz meg magadtól semmit, csupán egy zöldebb alternatívájára váltasz.
Ebben a blogbejegyzésben a konyhai zero waste/hulladékmentes eszközöket gyűjtjük össze.
Mínusz 1. lépés: Használd el a már megvásárolt vegyszereidet és konyhai takarítóeszközeidet
Nagyszerű, hogy szeretnél egy letisztultabb, kacatoktól és veszélyes hulladéktól mentes konyhát, de ennek nem az a módja, hogy kidobálsz mindent, ami ebbe az új irányba nem fér bele. Ez óriási pazarlás lenne. Használd el a vegyszereket, a konyhai mikroszálas törlőkendőket, a papírtörlőt és a műanyag ételes dobozokat és az életciklusuk végén szabadulj meg tőlük megfelelően. Ezt követően pedig fokozatosan lecserélheted őket zöldebb alternatívákra.
Plusz tipp: ha látod, hogy valami elfogyóban van vásárold meg a kiszemelt zero waste eszközt, így nem esel abba a hibába, hogy sürgősen szükséged lenne rá, de az nincs kéznél, ezért a közeli multiban újat veszel abból, amit eddig is használtál.
0. lépés: Csinálj egy selejtezést és egy leltárt
Időnként át szoktad nézni a konyhaszekrények tartalmát és kiszanálod, amit nem szoktál használni és csak pakolgatod évek óta?
Sokkal szellősebb és átláthatóbb lesz a konyhád, könnyebb is lesz benne dolgozni nap mint nap, ha időnként kacatmentesítesz és levonod a szükséges következtetéseket a nem használt holmik eladása, elajándékozása vagy kidobása után.
Honnan érkezett ez a tárgy az otthonomba?
Szükségem volt rá vagy impulzus vásárlás következtében került hozzám?
Hogyan akadályozhatnám meg, hogy ez ismét előforduljon?
Ezekből a rendrakásokból lehet a legtöbbet tanulni és hozzásegítenek a tudatosabb vásárláshoz is. Ha érdekel a rendszerezés és a letisztult terek kialakítása, szeretettel ajánlom Marie Kondo könyveit.
1. lépés: Cseréld le a konyhai papírtörlőt konyharuhára
Bizonyos helyeken a higiénia miatt szükség van a papírtörlők használatára, de az otthonod nem feltétlenül ez a hely. Kivéve persze, ha illegális műtéteket végzel a konyhapultodon. :)
Egy lenvászon vagy egy pamut konyharuhával is tökéletesen fel tudod itatni a nedvességet vagy feltörölni a kilöttyent, kicsapódott dolgokat. Ezeket aztán nap végén bedobhatod a szennyes közé és kimoshatod a következő adag ruhával, hogy aztán újra használhasd őket. Ugye milyen egyszerű?
2. lépés: Műanyag mosógatószivacs helyett használj luffaszivacsot
Mi nehezen váltunk meg a műanyag szivacstól, mert nem találtam olyan luffát, ami kézreállt volna és olyan sokáig habzott, mint a műanyag változata. Aztán megtaláltuk az igazit és azóta csak akkor kerül a házba műanyag szivacs, ha anyukámék vigyáznak Gyömbér kutyánkra, amíg mi nyaralunk. Édesanyámat még nem sikerült átállítanom a “sötét” oldalra. :)
A luffaszivacs teljes mértékben növényi eredetű alternatívája a műanyag mosogatószivacsoknak. Sokan keverik a tengeri szivaccsal, de igazából nem sok közük van egymáshoz. Ez tulajdonképpen egy tökféle, aminek az érett termése szivacsszerű rosthálót képez, ezt szárítják ki és darabolják vagy pedig vágják lapokra és a lapokat összevarrják.
Víz hatására a luffaszivacs puhává válik, nagyon jól magában tartja a mosogatószert és jól habzik. Sokkal könnyebben kimosható belőle a zsíros szennyeződés, mint a műanyag társából és a mosogatógépbe is bedobhatod hetente egyszer, semmi baja nem lesz.
Használata után arra figyelj, hogy jól szellőző helyre tedd kiszáradni. Ha már teljesen elvesztette a tartását és már nem habzik megfelelően, öblítsd ki és tedd ki a komposztra vagy vidd el egy közösségi komposztálóba.
4. lépés: Dörzsi helyett használj fa mosogatókefét
Mi a Redecker fa mosogatókeféjét használjuk. Azért szeretjük mert a feje levehető a nyélről és cserélhető is. Így ha jobban hozzá kell férni egy területhez, akkor nyél nélkül használjuk, ha pedig egy nagyon szennyezett edényt mosogatunk el, amiben nem szeretnénk annyira nyúlkálni, akkor a nyeles kefével súroljuk át a luffás áttörlés előtt.
A kefefej sörtéi fibriszből készültek, amit egy mexikói agavé fajtából állítanak elő. Maga a fa pedig Németországból, fenntartható erdőgazdálkodásból származó alapanyagból készül.
Emiatt ha a fej elhasználódott komposztra dobhatod, a nyelet pedig hosszú évekig használhatod még.
5. lépés: Gyűjtsd a konyhai zöldhulladékot és komposztáld
Ez a pont talán egy kicsit kakukktojás lehet abból a szempontból, hogy az otthoni komposztálást nem mindig egyszerű megoldani. Bevallom, hogy amíg mi is panelban laktunk idegen volt számomra is a gilisztakomposzt és a bokashi, így mi is csak azután építettük meg a komposztkeretünket, hogy vidékre költöztünk.
Szerencsére ma már egyre több helyen létesülnek közösségi komposztálók, ahová heti egy alkalommal el tudod vinni a zöldhulladékodat. A közösségi komposztálókról itt találhatsz térképet, nézd meg hátha van egy a te közeledben is.
A konyhai zöldhulladékok gyűjtése azért is fontos, mert a szeméttelepeken a tévhittel ellentétben nem tudnak lebomlani, hiába szerves anyagokról beszélünk, nincs meg számukra az a környezet, ami a bomlást elindítaná.
Meg fogsz lepődni milyen jelentős részét teszi ki ez a csoport a szemetednek.
6. lépés: Cseréld le a konyhai vegyszereket zöld alternatívákra
Zsíroldásra tökéletes a mosószódás víz vagy a szódabikarbónás víz. Vízkőoldásra pedig az ecet vagy a citromsav.
Kézi mosogatásra ma már remek mosogatószappanokat találhatsz gépi mosogatásra pedig magadnak is készíthetsz mosogatótablettát vagy vásárolhatsz olyan mosogatógéptablettákat, amiknek a csomagolása is papírból van, nincsen minden tabletta külön csomagolva és a környezeti terhelésük is elenyésző. Mi például a DM zöld termékcsaládját használjuk erre a célra.
7. lépés: Alufólia helyett használj tányért vagy üvegfedőt
Vagy egyszerűen tedd át a megmaradt ételt egy műanyag tárolóba. :)
Ha pedig a sütés miatt van szükség az alufóliára szerezz be például egy fedeles jénai tálat. Sokkal gyorsabban kész lesz benne az étel és tapasztalatom szerint puhább és szaftosabb, zamatosabb is lesz, mintha csak egy alufóliával fedted volna be.
8. lépés: A filteres teákat cseréld le szálas teákra
Te is nagy tea rajongó vagy? Nálam egészen új dimenziók nyíltak meg amikor áttértem a szálas teákra, azóta a bolti filtereseket nem is nagyon iszom meg. :)
Nagyon sok filteres teánál a teafilter papírjában műanyag is van a formatartás érdekében. Ezek az anyagok pedig mind kioldódnak a teádba, mikor leforrázod a filtert. Így már annyira nem is “hessteg cozy” meg “ hessteg winterfeeling” az egész ugye?
Mikor áttértem a szálas teákra egy dolog viszont nagyon zavart. Nem tudtam úgy kiáztatni a teafüvet, hogy ne kerüljenek kis darabkák a teavizembe.
Végül egy pinteresten talált ötlet adta a megoldást és így készültek a 100% lenvászon teafilterek is, amiknek olyan sűrű szövésűek, hogy nem tud kijutni belőlük a teafű. Használat után a teafű mehet a komposztra, a teafiltert pedig csak ki kell öblítened és megszárítanod.
9. lépés: Bevásárláshoz használj vászonzsákokat
Ma már egyáltalán nem néznek Ufónak a boltban, ha műanyag zacskó helyett vászonzsákba pakolod a zöldségeket, gyümölcsöket és pékárukat.
Sőt, ha piacra vagy zöldségeshez mész bevásárolni akkor jó eséllyel a tésztaféléket, hüvelyeseket és magvakat is meg tudod venni csomagolásmentesen.
Azt javaslom, hogy legyen nálad mindig 4-5 darab kisebb, tiszta vászonzsák, így ha útközben megéhezel és veszel egy péksütit, vagy munka után eszedbe jut, hogy kell még valami az aznap esti vacsihoz, azt is meg tudod oldani hulladékmentesen.
Ha multiba mész szeretni fognak a pénztárban dolgozók, ha a szalagra úgy rakod fel a zsákokat, hogy nem húzod össze a szájukat. Így a pénztárosnak is megkönnyíted a termékek felismerését és nem tartod fel a sort sem.
A teljesség igénye nélkül mi ezeket a hulladékmentes eszközöket vezettük be a konyhában. Neked van még ötleted? Oszd meg velünk! :)